Маями излъга Бостън в трилър (ВИДЕО)

Източник: Веселин Михайлов 16/09/2020 11:09

Маями Хийт стартира с победа във финала на Източната конференция в НБА. Баскетболистите на Ерик Сполстра надвиха Бостън Селтикс със 117-114 след продължение в първия мач от серията. В „Дисни Уърлд“, Орландо мачът премина през много обрати, но във финалните акорди на допълнителното време „горещите“ измъкнаха триумфа. По този начин Маями поведе с 1-0 победи срещу отбора на Брад Стивънс. Втората среща е на 18 септември (петък).

„Келтите“ стартираха по-съсредоточено и на бърза ръка започнаха да трупат двуцифрена разлика с помощта на Джейсън Тейтъм и Маркъс Смарт, които бяха под пара в дебютните минути. Последва известно оживление в редиците на символичните гости, но в края на първата част техните съперници имаха 8 точки актив.

Тейтъм пренесе силната си игра и през период, а това се оказа напълно достатъчно за символичните домакини да поддържат солидната си преднина. Впоследствие Хийт се вдигнаха на щурм чрез Джей Краудър, Джими Бътлър и Бам Адебайо и взеха връх в резултата, но точни стрелби зад дъгата на Джейлън Браун и Смарт фиксираха 55-55 на голямата почивка.

При подновяването на играта интригата се настани трайно на паркета. В този момент Селтикс сътвориха серия от 12-2, дело на Грант Уилямс, Кемба Уокър и Тейтъм, за да дръпнат с 12 точки след 36 минути игра.

Бостън продължи да се чувства комфортно във финалната част и не позволи на своя съперник да си помисли за обрат. Тимът от Флорида не остана длъжен и след силни изяви на Тайър Хиро, Горан Драгич и Бътлър се доближи само на 2 пункта при по-малко от две минути до края. При оставащи 22 секунди тройка на Бътлър даде точна преднина на Маями, но Тейтъм изравни от наказателната линия, а след това не успя да порази целта зад дъгата и развръзката остана за продължението.

Драмата бе пълна в допълнителното време. При по-малко от 24 секунди до края Уокър осигури на отбора от Масачузетс точка актив. В ответната атака Бътлър позволи на „горещите“ да постигнат обрат от 2 точки. Последва чадър на Адебайо срещу Тейтъм, а един наказателен удар на първия изведе горещите с 3 пункта напред. В последната атака Тейтъм изпусна от тройката и мачът свърши.

Горан Драгич бе над всички за победителите с 29 точки и 7 борби, Джей Краудър го последва с 22 и 5 успешни изстрела зад дъгата. Джими Бътлър записа 20, Бам Адебайо се отличи с 18, 6 овладени под двата ринга топки и 9 асистенции. Тайлър Хиро се отчете с 12, 11 борби и 9 завършващи подавания.

Джейсън Тейтъм блесна за „келтите“ с 30 точки и 14 борби, както и с 4 тройки. Маркъс Смарт записа 26 пункта и 6 точни изстрела зад арката, Кемба Уокър финишира с 19, Джейлън Браун има 17, Брадли Уонамейкър остана с 11.