Лукойл узакони първото си място

Източник: Веселин Михайлов 14/04/2017 20:29
Лукойл узакони първото си място lap.bg

Лукойл Академик приключи редовния сезон с разгромна  победа в НБЛ Виваком, като я постигна срещу отбора на Рилски спортист Самоков със 108-72 точки. Двубоят се игра в "Спортния комплекс в Правец", а "студентите" наложиха волята си през второто полувреме, спечелено с 59-32. Шампионите почиват в последния кръг, който е другата седмица и първенството за тях приключи с баланс от 20-4, което ги направи лидер в него за поредна година, като те ще играят срещу осмия във фазата на елиминациите. Рилецо пък са четвърти с 13 победи и 10 загуби, а победа в последния кръг ще им гарантира оставането в четворката, докато загуба и победа на Балкан, ще ги направи пети. Рилски гостува на Академик в Пловдив на 22 април.

Първата част бе изключително равностойна, а Стив Зак и Димитър Димитров вкараха първите 4 точки в мача, преди Йордан Бозов и Златин Георгиев да ги върнат. Постепенно гостите излязоха напред след серия от 11-2, дело на Дарин Иванов, Ди Джей Шелтън и Еван Бройнсма за плюс 7, преди Божидар Аврамов да върне три точки. Лукойл изравни чрез Дани Гибсън, който се активизира, а играта се запази оспорвана до края на първите 10 минути, като отново Аврамов оформи 28-26 в полза на гостите след техния край.

Размяната на точки не спря до тук, а се пренесе и през втората част, тъй като шампионите я стартираха с 8-3, като се проявиха Антъни Бийн и Христо Захариев, но Шелтън изравни за 34-34. Лукойл поддържаше крехка преднина в следващите минути, въпреки че резултатът бе изравняван, а кош отвъд дъгата на Самуел Франсис го стопи до минус две в полза на домакините. Силни действия на Максим Корниенко и Бийн вдигнаха преднината на отбора им с малко, а двата тима се оттеглиха в съблекалните при 49-44 в полза на "студентите".

След почивката играчите на Тони Дечев сложиха точка на спора, тъй като направиха аванса си двуцифрен, след като Захариев, Бийн, Гибсън Корниенко и Зак взеха нещата в свои ръце, с което вдигнаха разликата до над 20 точки. Денис Агре го направи 22, но Франсис върна един кош и след три части той бе 81-61

Срещата се доиграваше през заключителната четвърт, като преднината набъбна до 34 пункта след два наказателни удара на Асен Великов, самоковци не успяха да отговорят с нужната агресия, за да се върнат. За двата отбора оставаше само да оформят крайния резултат, а той дойде при разгромното 108-76

За Лукойл всички играчи записаха минути, а само един не се разписа. Дани Гибсън приключи със 17 точки, 15 има Димитър Димитров, докато с по 13 останаха Стив Зак и Антъни Бийн. Христо Захариев и Максим Корниенко реализираха по 12 пункта, а 10 добави Божидар Аврамов

За Рилецо, Еван Бройнсма вкара 16 точки, докато на косъм от дабъл-дабъл остана Ди Джей Шелтън-15 и 9 борби. Дарин Иванов и Денислав Вутев пък също допълниха реализаторската колона с по 11 отбелязани пункта.