Ново разочарование за Балкан във ФИБА Къп (ВИДЕО)

Източник: Веселин Михайлов 23/11/2022 20:34
Ново разочарование за Балкан във ФИБА Къп (ВИДЕО) fiba.basketball

Балкан Ботевград допусна втора поредна грешка във ФИБА Къп. Действащите шампиони в НБЛ отстъпиха пред Опава с 69-83 в среща от петия кръг в група D, изиграна в зала „Опава“. Селекцията на Тони Дечев се държеше в играта до известна степен през първото полувреме, но във второто не намери отговор за обрат и чехите ликуваха в края на мача, за да запишат трети последователен триумф и да запазят шансове за следващата фаза във втория по сила турнир, организиран от ФИБА. Освен това домакините отбелязаха 14 точни шута зад дъгата срещу само 7 за българите, което също оказа своето влияние.

„Зелените“ разполагат с три победи и две загуби, което все още ги поставя на първото място във временното класиране в потока, а играчите на Петър Чудек имат същия баланс и се намират на втората позиция. Така всичко в тази група ще се решава в последния шести кръг. На 30 ноември (сряда) Балкан ще има визита на Керавнос, докато Опава ще гостува на Патриоти Левице.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от BC Balkan 🏀 (@balkanbotevgrad)

Акцентът падна върху играта под коша и в защита в откриващите минути, като Филип Жбранек и Христо Захариев влязоха в ролята на основни реализатори. Размяната на наказателни удари излезе на дневен ред,  а по-доброто представяне в дефанзивен план осигури възможността на домакините да се оттеглят със 7 точки в края на встъпителния период.

Епизодичните изяви на Ян Швандрлик и Ян Мичка окрилиха допълнително чехите, които в хода на следващата десетка направиха опит да си изградят двуцифрен аванс. Жбранек пое щафетата от своите съотборници и вгорчи допълнително живота в българския лагер. Гостите нямаха намерение да свеждат глава и постепенно намериха себе си със съдействието на Калвин Годфри, Павлин Иванов и Захариев, но впоследствие дойде ред на Якуб Мокран също да покаже какво може и да изведе отбора от Опава при 42-33 в съблекалнята.

Домакините продължиха да залагат на стрелбата от разстояние и на солидната игра в отбрана през третата част, с което постепенно разликата им прехвърли двуцифрените изражения. Мануел СУарес и Годфри често поемаха отговорността в нападение за ботевградчани, но не получиха достатъчно подкрепа от своите съотборници. Чехите нямаше и следа от отпускане, което им помогна да се оттеглят с 15-точков актив след 30 минути игрово време. В заключителната четвърт отборът от Опава не изневери на своя стил и по този начин наклони изцяло везните в своя полза.

Калвин Годфри се отчете с 18 точки и борби за Балкан. Мануел Суарес финишира с 13 и 8 овладени под двата ринга топки, Христо Захариев реализира 10

Филип Жбранек поведе листата на реализаторите за домакините с 16 точки, включителни и с 4 далечни снаряда. По 11 прибавиха Ян Швандрлик и Лудек Юречка, по 10 нанизаха Радован Курил (7 асистенции) и Якуб Мокран (8 борби).