Балкан отказа ЦСКА за място на финал в Пловдив

Източник: Веселин Михайлов 23/09/2022 18:37
Балкан отказа ЦСКА за място на финал в Пловдив Академик Пловдив/Facebook

Балкан Ботевград се превърна в първия финалист на турнира в Пловдив. Действащите шампиони в НБЛ сразиха ЦСКА с 80-64 в първата полуфинална среща, изиграна в зала „Сила“. По този начин „зелените“ помрачиха неофициалното завръщане на „армейците“ в родния елит след 13-годишна пауза. Първи мач за ботевградчани изигра Димитър Димитров. Това бе втора пореден триумф за баскетболистите на Тони Дечев в контролите, като до този момент могат да се похвалят с две победи и една загуба. От своя страна съставът на Росен Барчовски изигра първа проверка по време на своята подготовка.

Утре (събота) Балкан ще срещне победителя от втория полуфинал между Академик Пловдив и Ямбол, които ще премерят сили по-късно тази вечер, докато „армейците“ ще играят за третото място със загубилия от съответната двойка.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от CSKA Sofia Basketball (@cskasofiabasketball)

Двата отбора вървяха ръка за ръка във встъпителните минути. Райън Хароу и Христо Захариев бяха най-дейни в редиците на символичните гости, докато от другата страна Венцислав Петков, Брандън Йънг и Зейн Ноулс комбинираха своите усилия. Силното включване от пейката на Николай Грозев и тройка на Мануел Суарес позволиха на ботевградчани да развалят статуквото до известна степен, както и да се отскубнат с 4 точки напред в края на дебютния период.

Епизодичните прояви на Дивантей Фостър, Грозев и Хароу направиха така, че възходът на „зелените“ да продължи в следващата десетка и авансът им да придобие двуцифрени изражения. Андрей Иванов, Мартин Сотиров и Петков се заеха със задачата да върнат „червените“ в играта и тя се оказа успешна, но настоящите шампиони удържаха съперниковия щурм и на голямата почивка се оттеглиха при 45-38.

Публикация, споделена от BC Balkan 🏀 (@balkanbotevgrad)

Грозев, Суарес и Хароу се постараха участникът във ФИБА Къп да постави добро начало на третата част и да си върне двуцифрената разлика. Петков и Иванов направиха опит да събудят редиците на „армейците“, но тимът от Ботевград отново не се поколеба и след 30 минути игра се поздрави с актив от 11 точки.

Два бързи коша на Алекс Симеонов дадоха ход на заключителната четвърт и нови надежди на столичани за обрат. В следващите минути Димитър Димитров и Хароу вдъхнаха нов живот на символичните домакини, които за пореден път погледнаха смело към двуцифрената преднина и до финалната сирена наклониха везните в своя полза.

Райън Хароу даде тон на Балкан със 17 точки. Димитър Димитров го последва с 12 и 8 борби, Христо Захариев се разписа с 11 точки, Николай Грозев реализира 10.

Брандън Йънг бе над всички за отбора от София с 19 точки. Венцислав Петков добави 14, Алекс Симеонов има 11 и 10 борби.