Източник: Веселин Михайлов 05/08/2022 20:33
Драма лиши юношите от победа срещу Естония на европейското първенство в Румъния (ВИДЕО) fiba.com

Българският национален отбор за юноши до 18-годишна възраст не успя да запише още един триумф на своята сметка на европейското първенство в Плоещ, Дивизия Б. Селекцията на Даниел Клечков загуби драматично от тима на Естония с 85-87 след продължение в среща за разпределение на местата от 9-то до 16-то, изиграна в зала „Блежой“. Мачът премина през множество обрати и водачеството често сменяше своя притежател, но във финалните акорди на добавеното време естонците измъкнаха успеха.

По този начин младите „лъвове“ ще се борят за позициите от 13-та до 16-та, докато естонците ще играят за местата от 9-то до 13-то. Съперникът и на двата състава в следващата фаза ще стане ясен след края на мача между Латвия и Австрия, които ще се срещнат по-късно тази вечер.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от BulgarianBasketballFederation (@bf_basketball)

Смяната на водачеството бе на преден план още на старта. Впоследствие символичните домакини намериха начин да се настанят на лидерската позиция чрез Илиян Пищиков и Красимир Петров за да се оттеглят с минимален аванс от 2 точки в края на дебютния период.

Символичните гости показаха съвсем друго лице в следващата десетка, когато стартираха със серия от 13-3, дело на Александра Таса и Карел Вялб, за да обърнат хода на събитията и да стигнат до двуцифрена разлика. Българите не се примириха със ситуацията и тръгнаха да търсят обрата със съдействието на Кръстомир Михов и Мартин Ковачев, но естонците отвърнаха на удара и на голямата почивка светлинното табло светеше при 35-34 в тяхна полза.

Сценарият от първата част се повтори и в началото на второто полувреме. В следващия момент младите „лъвове“ направиха опит да развалят статуквото и успяха, тъй като Кристиян Попов, Пищиков, Петров и Михов направиха така, че да се отскубнат с 10 точки след 30 минути игра.

Бившата съветска република не се отказа и с дружни усилия на Карл Юченко, Сим-Мартен Сади и Грегор Аликп предизвикаха обрат в заключителната четвърт. Христо Бъчков се намеси и върна българските юноши на лидерската позиция, но Рандо Рос и Сади отново изведоха естонския отбор с точка. Бъчков се разписа, но един точен наказателен удар на Сари и тройка на Алик позволиха на символичните гости да се изстрелят с 3 точки при оставащи 18 секунди. В ответната атака Петров не успя да порази целта зад дъгата, но българите си върнаха притежанието на топката, след което тройка на Пищиков докара нещата до равенството в последните 6 секунди. След това Юрченко не сполучи зад дъгата и развръзката остана за продължението.

Драмата не отстъпи и в допълнителното време. Кош на Михаил Гавазов изведе младите „лъвове“ с  2 точки при по-малко от 2 минути до финалната сирена. След това кош отвъд дъгата на Алик за пореден път осигури точка разлика на естонците при оставащи 26 секунди. В следващото нападение Пищиков пропусна, а Сади се разписа само веднъж от наказателната линия и сложи точка на спора.

Илиян Пищиков и Красимир Петров нанизаха по 16 точки за българските юноши, като вторият се разписа и с 4 точни шута зад арката. Кръстомир Михов завърши с 15 и 6 борби, Христо Бъчков прибави 14 и 11 овладени под двата ринга топки, Кристиян Попов реализира 11.

Карел Вялб стана най-резултатен за победителите с 12 точки, по 11 прибавиха Сим-Мартен Сади и Грегор Алик.