Източник: Веселин Михайлов 05/08/2022 20:05
Португалия се оказа по-силна от девойките на четвъртфиналите на европейското първенство в София (ВИДЕО) fiba.com

Представителният тим на България за девойки до 18 години не успя да си осигури място не успя да се пребори за място на полуфиналите на европейското първенство в София, Дивизия Б. Момичетата на Маргарита Маринкова отстъпиха пред отбора на Португалия с 48-65 в мач от четвъртфиналите насред зала „Универсиада“. Интригата съществуваше само в началото, но след това португалките наложиха изцяло своята воля и оттам връщане нямаше.

Така българките ще се борят за местата от 5-то до 8-о, а португалският отбор си подпечата мястото в следващата фаза. Утре (събота) младите „лъвици“ ще играят срещу загубилия от двойката между съставите на Сърбия и Нидерландия, които ще се срещнат по-късно тази вечер, докато португалките ще имат за съперник победителя от съответната двойка.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от BulgarianBasketballFederation (@bf_basketball)

Слабата резултатност се превърна във водещ фактор в дебютните, като и двата отбора трудно намираха път към коша. Постепенно символичните домакини намериха начин да се ориентират и да си осигурят двуцифрената разлика с помощта на Марта Розейро и Габриела Фалкао, за да се оттеглят с 10 точки разлика след 10 минути игра.

Превъзходството на португалките стана още по-сериозно във втората част, когато авансът им продължи да нараства с бързи темпове чрез точната стрелба зад дъгата на Инеш Бетанкур, която не остави много шансове на съперниковата защита. До края на полувремето българките не намериха аргументи да се противопоставят и техните съпернички се прибраха в съблекалнята при 42-13.

През второто полувреме младите „лъвици“ показаха много по-добро лице и редуцираха огромна част от своето изоставане, но времето не им стигна да направят мача по-интересен, което се оказа достатъчно за символичните гости да спечелят този мач и да се класират за следващата фаза.

Виктория Иванова бе най-добра за българските девойки с 14 точки и 6 борби. Раня Абурая записа 12 и 5 овладени под двата ринга топки.

Инеш Бетанкур бе над всички за победителките с 20 точки и 6 борби. Марта Розейро реализира 11, Андреа Шикемба вкара 10.