Чехия усложни ситуацията на България (ВИДЕО)

Източник: Веселин Михайлов 04/07/2022 21:40
Чехия усложни ситуацията на България (ВИДЕО) fiba.com

Представителният тим на Чехия си осигури място в следващия етап на пресявките за Мондиала през 2023 година в Япония, Индонезия и Филипините. Играчите на Ронен Гинзбург надиграха състава на Литва с 83-72 в мач от последния шести кръг в група F, където се намира и България. В „Свиторио Арена“, Клайпеда чехите наклониха везните в своя полза още през първата четвърт и до края на срещата не позволиха обрат, за да спечелят за втори пореден път и да нанесат първа загуба на литовците в квалификациите.

Триумфът на чехите усложни ситуацията за българите, които трябва да победят срещу отбора на Босна и Херцеговина с 10 или повече точки в другия двубой от потока, за да се класират за следващата фаза. Чешкият тим финишира на второ място в крайното класиране с три успеха и три поражения, а балтийците спечелиха групата, след като финишираха с баланс от пет победи и една загуба.

Стартът на мача бе равностоен, но постепенно гостите взеха нещата в свои ръце и се откъснаха с разлика от 10 точки след 10 минути игра. Чехите не оставиха съмнение, че са по-добрият отбор и във втората част, като по този начин поддържаха двуцифрена разлика и се изстреляха при 45-32 на голямата почивка.

Домакините показаха съвсем различно лице при през второто полувреме и на бърза ръка възстановиха интригата, стопявайки значително своето изоставане, но „лъвовете“ не позволиха срив и се оттеглиха с преднина от 9 точки в края на третата част. В последната десетка гостите продължиха да бъдат по-настоятелни и удържаха победата.

Томаш Саторански бе над всички за победителите с 21 точки. Томаш Клизник завърши с 18, 5 борби и 5 асистенции. Патрик Ауда реализира 14, Давид Йеленик вкара 10.

Игнас Браздейкис отговори с 16 точки за литовците, Мариус Григонис приключи с 11 и 9 асистенци. Гитис Масиулис се разписа с 10 точки.