Ямбол излъга Спартак в луд мач

Източник: Веселин Михайлов 20/12/2021 21:01
Ямбол излъга Спартак в луд мач basketball.bg

Тимът на Ямбол стопира своята негативна серия от два поредни неуспеха в НБЛ. Селекцията на Тони Дечев оцеля срещу Спартак Плевен с 83-82 в луда среща от осмия кръг, изиграна в зала „Диана“. Мачът предложи страхотна драма, особено в заключителните минути, когато Джермая Пейдж се превърна в герой за победителите и спря успешната поредица на плевенчани от два поредни триумфа. Това бе първо поражение за Тодор Тодорв начело на отбора от Плевен.

„Жълто-черните“ продължават да заемат осмото място с две победи и шест загуби, а спартаклии се намират едноличното място с баланс от три успеха и осем поражения. На 23 декември (четвъртък) тимът от Града край река Тунджа ще гостува на Берое Стара Загора, докато Спартак ще приеме Академик Пловдив.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от NBLBulgaria (@nbl_bulgaria)

Гостите поставиха мощно начало, особено под коша, където наложиха своята воля и за отрицателно време се настаниха на лидерската позиция чрез Димитър Маринчешки, Николай Стоянов и Максим Корниенко. Домакините намериха себе си до известна степен и свалиха част от изоставането си с индивидуалните изпълнения на Таадж Ридли. В следващия момент Симеон Илиев се включи силно от пейката и се присъедини към своите съотборници, за да изстреля плевенчани с 14 точки актив в края на дебютния период.

Ямболии намериха своя ритъм в следващия период и потърсиха пътя към обрата с точните стрелби на Дарин Иванов, Кръстан Кръстанов, Александър Матушев и Ридли, които редуцираха сериозно изоставането им. Илиев най-често се наказваше съперниковата защита, което се оказа достатъчно за спартаклии да останат в ролята на лидери и да се оттеглят в съблекалнята при 45-40.

Соловите изпълнения на Стоянов, Илиев и Маринчешки под коша дадоха допълнителен импулс на спартаклии, които отново се откъснаха сериозно в резултата. Силното представяне на Кръстанов и Матушев, както и точният мерник на Джермая Пейдж и Иванов, дадоха криле и първо водачество на „жълто-черните“. Последните минути от третата част принадлежаха на Аврамов, който почти собственоръчно изведе „синьо-белите“ с 3 точки.

Драмата се настани трайно на паркета в заключителната четвърт,в която и двата тима трудно намираха път към коша на съперника. Ридли и Пейдж бяха основната движеща сила за тима от Града край река Тунджа, докато от другата страна Илиев и Стоянов бяха над всички. Ридли изведе домакините с 2 точки при по-малко от минута, но Николай Маринов се разписа от далечна дистанция и тимът от Плевен се отскубна с точка. Последва грешка в домакинския лагер, а в ответната атака Аврамов не сгреши при двата си опита от наказателната линия в последните 16 секунди. В следващото нападение Матушев бе точен само веднъж от фаула, но Пейдж овладя борбата в нападение и отбеляза кош плюс един наказателен удар във финалните акорди, с което ямболии изкопчиха триумфа.

Джермая Пейдж блесна за победителите с 21 точки, 8 борби и 5 асистенции. Дарин Иванов го последва с 20, включително и 6 точни изстрела зад дъгата. Таадж Ридли се отчете с 16 и 8 овладени под двата ринга топки, Александър Матушев реализира 11.

Симеон Илиев бе над всички за Спартак с 21 точки, Димитър Маринчешки се разписа с 20 и 10 борби. Божидар Аврамов вкара 13, Николай Стоянов отбеляза 10 точки.