Анадолу Ефес оцеля в турския дуел от Евролигата (ВИДЕО)

Източник: Веселин Михайлов 25/11/2021 22:11
Анадолу Ефес оцеля в турския дуел от Евролигата (ВИДЕО) euroleague.net

Анадолу Ефес се съвзе от първоначалния шок от началото на сезона в Евролигата и триумфира за четвърт последователен път. Настоящите шампиони в най-комерсиалната клубна надпревара на Стария континент сразиха Фенербахче с 89-84 в турския дуел от 12-ия кръг. В „Юлкер Спортс Арена“ баскетболистите на Ергин Атаман изоставаха през немалка част от мача, но нанесоха своя удар в последния период, спечелен с 33-17, което се оказа достатъчно за „фенерите“ да загубят за четвърти пореден път в турнира на богатите.

Срещу името на „сините“ вече личат по шест успеха и шест поражения, която ги поставя на десетата позиция в подреждането. От своя страна „жълто-черните“ 16-и с баланс от три победи и девет загуби. На 3 декември (петък) Анадолу ще бъде домакин на Барселона, ден по-рано „фенерите“ ще посрещнат Монако.

Домакините бяха безкомпромисни на старта и за кратък период от време си изградиха солидна преднина, като за това се погрижиха основно Нандо де Коло, Перия Хенри и Мариал Шайок. Гостите не останаха длъжни и намериха пътя към обрата с помощта на Тибор Плайс, Шейн Ларкин и Родриг Бобоа, за да се изстрелят с 2 точки в края на дебютния период.

Гонитбата в резултата бе водещият акцент през цялата втора четвърт. Въпреки това Девин Букър пое диригентската палка в последните минути на първото полувреме и по този начин „фенерите“ се оттеглиха на голямата почивка при 41-36.

В началото на второто полувреме силните изяви на Марко Гудурич, Ян Весели, Шайок осигуриха възможността на домакините да погледнат смело към победата. Точни стрелби на Крунослав Симон и Ларкин възстановиха равенството за момент, но Хенри и Гудурич изстреляха техните съперници със 11 точки след 30 минути игра.

Ситуацията на паркета не се промени особено и в дебютните минути на последната десетка. Постепенно действащите шампиони в турнира на богатите се вдигнаха на щурм с общи усилия на Василие Мицич, Плайс и Ларкин, за да се доближат само до точка при по-малко от 2 минути до края. Де Коло отвърна с важен кош, но Мицич и Ларкин направиха така, че „сините“ да поведат с 3 точки в последните 22 секунди. В следващата атака де Коло не успя зад дъгата, а кош на Плайс реши всичко в този мач.

Шейн Ларкин се развихри за победителите със своите 25 точки и 7 асистенции, към които прибави и 4 точни шута от далечна дистанция. Тибор Плайс реализира 17, Василие Мицич вкара 14.

Мариал Шайок стана най-резултатен за „фенерите“ с 18 точки, Нандо де Коло добави 14, Ян Весели завърши с 13, Пиерия Хенри завърши с 10.