Източник: Веселин Михайлов 14/10/2021 00:23
Барселона охлади ентусиазма на Олимпиакос, Александър Везенков отново не разочарова (ВИДЕО) euroleague.net

Александър Везенков и Олимпиакос допуснаха първа грешка през новия сезон в Евролигата. Българинът и неговите съотборници отстъпиха драматично пред Барселона със 78-79 след продължение в среща от третия кръг, изиграна в „Палау Блауграна“. Мачът предложи изключителна драма, особено в допълнителното време, но във финалните акорди испанците се добраха до инфарктния триумф.

Селекцията на Йоргос Барцокас вече разполага с две победи и една загуба, а баскетболистите на Шарунас Ясикевичус имат пълен актив от три успеха. На 15 октомври (петък) Везенков и компания ще посрещнат Жалгирис, докато каталунците ще бъдат гости на Монако.

Играта в дефанзивен план бе водеща в откриващите минути и това даде своето отражение върху резултата. Гостите се ориентираха по-бързо и сложиха край на откриващата четвърт със серия от 11-4, дело на Тайлър Дорси, Костас Слукас и Мустафа Фал, за да се откъснат със 7 точки напред.

Ниските проценти при стрелбата продължиха да властват в следващата десетка. Това обаче не попречи на гърците , тъй като Ливио Жан-Шарл излезе на сцената и им позволи да останат в ролята на лидери. До края на полувремето „червено-белите“ не отстъпиха инициативата и се прибраха в съблекалнята при 32-27.

Испанците обърнаха другата страница в началото на второто полувреме и отвърнаха със силна поредица от 16-2, извършена от Никола Миротич, Брандън Дейвис и Кайл Курич, което се оказа напълно достатъчно да се озоват на лидерската позиция. Александър Везенков, Слукас и Фал дадоха глътка въздух на тима от Пирея, но в последните секунди на третия период точният мерник на Кори Хигинс и Николас Лапровитола позволиха на каталунците да се изстрелят с 8 точки напред.

Ролите на паркета се размениха в заключителната четвърт, когато участникът в елита на Гърция редуцира пасива си само до точка чрез Везенков и Слукас. Последва важен кош на Дейвис, но Янулис Ларедзакис отговори с тройка и гърците се докопаха до равенството при по-малко от 2 минути до финалната сирена. Интригата се заплете още повече, а кош на Везенков изведе „червено-белите“ с 2 точки напред. След това Курич фиксира ново равенство на таблото. В ответната атака Слукас не сполучи при своята стрелба, а в последните секунди същото стори и Хигинс, след което развръзката остана за продължението.

Драмата не отстъпи и в допълнителното време. Впоследствие Миротич напомни за себе си и „балугранас“ успяха да си извоюват преднина от 5 точки. В този момент Слукас и Дорси също показаха на какво са способни от наказателната линия и тимът от Пирея намери сили да стигне до нов обрат, повеждайки с точка в последните 7 секунди. В следващата атака Пиер Ориола върна жеста и „лос кулес“ си върнаха водачеството. В последното нападение Слукас не успя да порази целта и срещата приключи.

Веззенков намери място в стартовата петица и се представи на добро ниво. Българският национал показа чудесна игра в защита и постави името си сред реализаторите. Крилото напусна паркета с 12 точки, 5 борби, 2 асистенции и 1 отнета топка за 38 минути престой на паркета. При стрелбата си той бе 4/6 от средна дистанция, 1/3 зад дъгата и 1/2 от линията за изпълнение на наказателни удари.

От неговите съотборници Костас Слукас отбеляза 14 точки, Тайлър Дорси наниза 12. Мустафа Фал регистрира 11 и 8 борби, Шакил МакКисик реализира 10.

Никола Миротич даде тон на победителите с 22 точки и 6 борби. Кори Хигинс се разписа с 11, Брандън Дейвис вкара 10.