Литва хвана последния влак за Евробаскет 2022 (ВИДЕО)

Източник: Веселин Михайлов 22/02/2021 21:53
Литва хвана последния влак за Евробаскет 2022 (ВИДЕО) fiba.com

Литва стана последният отбор, който си гарантира място на Евробаскет 2022. Селекцията на Дарий Масколюнас оцеля срещу състава на Дания със 77-76 в решаващ мач от група C в квалифиакциите. В „Авиа Арена“, Вилнюс срещата бе доста драматична през по-голямата част, но в заключителните секунди литовците изкопчиха успеха и триумфираха за трети пореден път, с което елиминираха датчаните от борбата за класиране. Балтийците си осигуриха участие на европейско първенство за 13-ти пореден и общо 15-и път в своята история.

„Балтийските гиганти“ приключиха на второ място в крайното класиране от групата с четири победи и две загуби, докато играчите на Ерез Битман са на обратния полюс и останаха последни.

Символичните гости поддържаха минимална преднина през цялата първа част и след 10 минути игра се радваха на разлика от 6 точки. Литовците владееха инициативата и през повечето време от втория период, а на голямата почивка се прибраха в съблекалнята при 41-37.

След паузата мачът стана още по-интересен и преди началото на последния период символичните домакини обърнаха до плюс 2 точки. Драмата бе пълна във финалната десетка. Впоследствие балтийците отново поеха контрол върху събитията на паркета и поведоха с минимална разлика. Датчаните не се отказаха и се върнаха в играта, стопявайки изоставането си само до точка при оставащи 41 секунди. Последваха неуспешни атаки и от двете страни. В последните 7 секунди Адам Дарбое се нагърби с отговорността да прати победата в лагера на скандинавците, но изстрелът му бе блокиран от Мантас Калниетис и всичко свърши.

Мантас Калниетис поведе литовците към драматичния триумф със своите 11 точки и 6 асистенции. По 10 отбелязаха Томаш Димса, Вайдас Кариняускас и Йонас Мачиулис, който записа на сметката си и 6 борби.

Кевин Ларсен отвърна с 21 точки и 6 борби за датчаните. Адам Дарбое го последва с 20 и 6 асистенции по 12 прибавиха Филип Херц и Йонас Зохоре, който се отчете и с 12 овладени под двата коша топки.