Академик София изстрада победата в Плевен след мач с много нерви (ВИДЕО)

Източник: Веселин Михайлов 23/01/2020 21:36
Академик София изстрада победата в Плевен след мач с много нерви (ВИДЕО) basketball.bg

Академик София записа втора поредна победа в НБЛ. Селекцията на Георги Давидов оцеля срещу Спартак Плевен с 87-86 в среща от 17-ия кръг, изиграна в зала „Балканстрой“. „Студентите“ бяха в ролята на догонващи през повечето време от мача, но във финалните акорди наваксаха двуцифрена разлика и стигнаха до триумфа. Осен това двубоят ще се запомни и с четири технически нарушения, като три от които на домакините. За плевенчани не играха Герасим Николов и Николай Титков, докато за Академик липсваше Николай Михайлов. Така тимът от Правец остана на седмата позиция със 7 победи и 10 загуби, а баскетболистите на Александър Дяковски вече са девети с баланс от едва 3 успеха и 14 поражения. На 1 февруари Академик ще приеме Черноморец Бургас, докато Спартак ще гостува на Балкан Ботевград.

Двата тима загатнаха за интересен мач още в неговото начало, когато водачеството често се сменяше. В края на встъпителния период обаче точни стрелби зад дъгата на Мартин Маринов, Константин Коев и Денислав Вутев изстреляха домакините с 6 точки напред.

Плевенчани нямаха никакво намерение да отстъпват инициативата и в дебютните минути на втората десетка и активът им придоби двуцифрени измерения с помощта на Димитър Маринчешки и Вутев. Александър Милов даде криле на „студентите“ и постепенно съкрати значителна част от пасива им, но Коев взе нещата в свои ръце и така спартаклии се оттеглиха в съблекалнята при 47-41.

Тимът от Правец демонстрира съвсем различно лице при подновяването на играта и успя да обърне хода на събитията с индивидуални изпълнения на Николай Николов и Милов. „Синьо-белите“ си стъпиха на краката и затвориха частта със серия от 12-2, дело на Маринов и Маринчешки, за да дръпнат с 10 точки.

Маринчешки продължи със силните си изяви и домакините поддържаха двуцифрената си разлика в заключителната четвърт. Гостите се вдигнаха на щурм чрез Лъчезар Димитров, Николай Николов и Милов, които позволиха на отбора си да обърне до плюс 2 при оставащ 41 секунди. В ответната атака Маринов изравни, но получи техническо нарушение, а след това бяха отсъдени две такива и на пейката на Спартак.

Впоследствие Милов вкара пет поредни наказателни удара и „студентите“ поведоха с 5 пункта. Маринов отговори с тройка, а при оставащи 5 секунди Маринчешки получи шанс да прати мача в продължение, но пропусна и „студентите“ си тръгнаха с победата.

Александър Милов бе над всички за победителите с 31 точки, 9 борби и 5 асистенции, които допълни с 6 точни изстрела отвъд дъгата. Николай Николов се отличи с 19 пункта, Лъчезар Димитров добави 10.

Димитръ Маринчешки отговори с 32 точки и 4 тройки, Мартин Маринов приключи с 19, 9 борби и 6 асистенции. Константин Коев и Денислав Вутев финишираха с по 16, като първият остави срещу името си и 10 овладени под двата ринга топки за дабъл-дабъл.