България постави "петлите" на колене в Ботевград.

Източник: Веселин Михайлов 13/09/2018 19:28
България постави fiba.com

Българският национален отбор постигна една от най-големите победи в своята история. Четата на Любомир Минчев излъга тима на Франция със 74-68 в първи мач от втората фаза на световните квалификации, игран в "Арена Ботевград". Двубоят бе равностоен до края, но във финалните акорди "лъвовете" успяха да изкопчат успеха. Така "трикольорите" имат баланс от 3 победи и 4 загуби, а французите са с актив от 6 успеха и едно поражение. На 16 септември "трикольорите" гостуват на Русия, докато "петлите" приемат състава на Финландия

Българите стартираха страхотно и взеха двуцифрен аванс от 11 точки с помощта на Дий Бост, Павел Маринов и Димитър Димитров, които демонстрираха страхотен мерник отвъд дъгата. Постепенно французите се активизираха чрез Никола Батум, Едуин Джаксън и Нандо де Коло, за да стопят изоставането си до 23-26 след 10 минути.

Въпреки че силни изяви на Джаксън дадоха първо водачество на гостите в началото на втората четвърт, срещата се развиваше равностойно.  Все пак кош на Александър Везенков в края на периода изстреля домакините при 45-44 на голямата почивка.

Ситуацията се запази идентична и при подновяването на играта, като нито един от двата тима не успя да вземе надмощие. Сценарият от втората част се повтори в края на третата, когато "лъвовете" отново взеха точка аванс преди заключителната десетка.

Драмата не отстъпи и във финалната четвърт. След това обаче отлични солови акции на Станимир Маринов, Павел Маринов и Везенков осигуриха на домакините 6 точки аванс при по-малко от 3 минути до последната сирена. Батум отговори, но последва кош на Маринов, който донесе страхотния успех на българите.

Дий Бост се отличи за победителите със 17 точки, 6 борби и 5 коша зад дъгата. 16 пункта добави Димитър Димитров, с 13 завърши Павел Маринов, по 9 нанизаха Александър Везенков и Божидар Аврамов.

За "петлите" Никола Батум навъртя 17 точки, с по 13 се отчетоха Едуин Джаксън и Пол Лакомб, който овладя и 7 борби.