Балкан разстреля Академик и достигна до финала

Източник: Веселин Михайлов 13/05/2018 19:17
Балкан разстреля Академик и достигна до финала basketball.bg

Балкан Ботевград си подсигури девети финал в своята история, след като пречупи селекцията на Академик Бултекс 99 със 102-91 в четвъртия мач от полуфиналите, игран в "Арена Ботевград". Четата на Небойша Видич реализира 15 тройки, за да спечели серията с 3-1 победи. Така Балкан ще спори за трофея с победителя от другата двойка между отборите на Левски Лукойл и Рилски спортист, където резултатът 2-1 успеха за столичани. Академик пък ще срещне загубилия в серията за бронза.

Размяната на кошове и бързото темпо на игра преобладаваха през дебютните минути на мача. Все пак тройки на Павел Иванов и Дивон Уошингтън фиксираха 28-20 за домакините след 10 минути.

Възходът на ботевградчани продължи с пълна сила и във втората част, докато от другата страна в редиците на гостите цареше пълен хаос. След това Джордан Калахан и Игор Кесар изстреляха "зелените" до преднина от 18 точки, но въпреки това силни изяви на Димитър Димитров доближи пловдивчани до 39-49 на голямата почивка.

Домакините останаха в ролята на лидер и при подновяването на играта с помощта на Брандън Фортънбъри, Христо Захариев и Калахан, като до края на периода не изпуснаха двуцифрения си аванс, който бе 17 пункта преди заключителната четвърт. Макар че ситуацията се запази идентична и във финалната десетка, пловдивчани не се отказаха чрез Васил Бачев, Никола Маравич и Димитров, за да стопят изоставането си до 9 точки при по-малко от 2 минути до финалната сирена. Това не внесе смут в лагера на ботевградчани, които не трепнаха при опитите си от наказателната линия във финалните акорди, пращайки тима си на финал.

Джордан Калахан поведе "зелените" със своите 20 точки, 4 тройки и 8 асистенции. Христо Захариев (7 борби) се отличи с 19 точки, 17 добави Брандън Фортънбъри, 16 записа Игор Кесар, 14 и 8 овладени топки навъртя Дивон Уошингтън

От другата страна Димитър Димитров отговори със страхотните 37 точки и 8 борби, с 21 и 5 коша зад арката го последва Васил Бачев. Никола Маравич остана с 16 пункта.