Балкан напусна Европа с високо вдигната глава

Източник: Веселин Михайлов 06/12/2017 20:28
Балкан напусна Европа с високо вдигната глава fibaeurope.com

Отборът на Балкан Ботевград най-после се разписа в група "D" от тунира на Фиба Европа Къп, надигравайки драматично състава на Екселсиор Брюксел с 89-84 след продължение в последния си мач, игран в "Арена Ботевград". Макар че сценарият от предишните срещи в надпреварата бе на път да се повтори, ботевградчани удържаха успеха. Момчетата на Небойша Видич завършват последни в своя поток с 1 победа и цели пет поражения, въпреки че съдбата им можеше да бъде съвсем друга, ако не бяха изпускали възможностите си.

Срешата тръгна равностойно, а равностойните минути преобладаваха. Индивидуални акции на Христо Захариев, Дейвид Хоутън и Девин Брукс изведоха домакините напред, но гостите отговориха подобаващо чрез Домиан Лубри, Майк Смит и Джереми Симънс, за да се върнат само на 4 точки след 10 минути.

Ботевградчани не изпуснаха водачеството и за миг в следващата десетка. В нея за "зелените" блеснаха Уошингтън и Захариев, а Венцислав Петков напомни за себе си, вдигайки предимството на домакините. Тройка пък на Уошингтън в последните секунди фиксира 45-35 на голямата почивка.

Балканци продължиха да бъдат по-добри и при подновяването на играта, като удържаха опитите на белгийците за обрат, които не спряха да го търсят. Последва кош отвъд дъгата на Кей Ти Херъл, преди Уошингтън да забие със сирената за края на периода, давайки крехък аванс от 6 точки.

Размяната на кошове продължи до последните минути на двубоя, когато Симънс изравни за гостите с кош и фал, а успешна стрелба на Ги Муя ги изведе напред. Последва забивка на Захариев, който изравни за 77-77, а двата тима пропуснаха всичките си нападения, пращайки мача в продължение.

Драматичните моменти не се изчерпаха и в допълнителното време, след като настъпиха още две изравнявания на резултата. Ботевгрдчани обаче изчакаха своя момент, извършвайки серия от 7-2, дело на Брукс, Захариев и Игор Кесар, с която успяха да грабнат така жадуваната победа.

Дивон Уошингтън поведе "зелените" с 24 точки и няколко атрактивни изпълнения. Христо Захариев също се представи на ниво със своите 18, 5 борби и 6 асистенции. Игор Кесар блесна с 14 пункта.