Победният марш на Балкан продължи

Източник: Веселин Михайлов 12/11/2017 18:49
Победният марш на Балкан продължи botevgrad.com

Балкан Ботевград продължи да марширува успешно в НБЛ, взимайки петата си поредна победа, този път срещу Берое Стара Загора с 87-80 в мач от шестия кръг, игран в "Арена Ботевград". Баскетболистите на Небойша Видич водеха през цялото време и не позволиха обратът да се случи, въпреки че съществуваше такава опасност. Ботевградчани са единственият тим без поражение в първенството, като са на второ място в класирането и са с мач по-малко. Избранниците на Любомир Минчев се смъкнаха на шестата позиция с актив 3-2. На 18 ноември Балкан гостува на Ямбол, докато Берое ще приеме Лукойл Академик

Срещата стартира равностойно, но само през първите 4 минути. Последва страхотна серия за домакините, затваряйки първия период със серия от 23-8, дело на Венцислав Петков, Христо Захариев, Павел Иванов, Девин Брукс и Дивон Ушингтън, след който те излязоха напред с 13 точки.

Ботевградчани не намалиха оборотите и в следващата четвърт, като поведоха с аванс от 16 точки чрез нови отлични изяви на Петков и така диктуваха темпото на терена. От другата страна зоновата защита на старозагорци бе неефективна, която "зелените" наказваха със стрелбата си от дистанция. Все пак чудесни действия на Александър Янев върнаха интригата в срещата, а негов кош със сирената намали изоставането на "зелено-белите" до 38-46 на полувремето.

Сценарият се повтори и след почивката, като балканци отново вдигнаха разликата в двуцифрени измерения, искрата за тях бе запалена от Захариев и Уошингтън. Домакините продължиха да имат превъзходство, преди Тихомир Желев и Янев да съкратят изоставането на гостите отново до минус 8 пункта след три части игра.

Подемът на старозагорци не спря до тук и през последната част, когато Алекс Дейвис се развихри под коша, а рециталът на Янев бе под пара. Кош на Майк ДиНуно доближи заралии само до минус 2, но Захариев превключи на друга скорост и върна спокойствието в редиците на домакините. Последваха избухвания на Петков и Брукс, които окончателно спряха устрема на гостите.

Христо Захариев блесна с 22 точки за победителите, а отлично му партнираше и Дивон Уошингтън, завършил с 20. Девин Брукс се отличи с дабъл-дабъл от 17 и 12 борби. Павел Иванов и Венцислав Петков реализираха по 11 пункта.

Александър Янев бе неудържим със своите 31 точки и 9 борби, но те не стигнаха за успеха. Алекс Дейвис също бе на ниво, отчитайки се с 22 и 10 овладени топки. Добри думи заслужава и Тери Уиснант, добавил 12 точки и 7 борби.