Балкан подхлъзна Лукойл в Ботевград

От Веселин Михайлов Източник: Веселин Михайлов 14/10/2017 17:44
Балкан подхлъзна Лукойл в Ботевград Botevgrad photo news

Балкан Ботевград започна участието си в НБЛ със страхотна победа срещу Лукойл Академик, постигната по драматичен начин с 69-65 в "Арена Ботевград". Двата отбора изиграха едно истинско дерби, но във финалните акорди по-добри бяха домакините, които нанесоха първа загуба на Шарон Друкер и компания за новия сезон. Така Лукойл вече е с победа и загуба, докато играчите на Небойша Видич стартираха с успех, но имат и мач по-малко. Ботевградчани гостуват на Черно море във Варна на 21, а "студентите" почиват в следващия кръг. Преди това двата състава ще изиграят първите си мачове от Фиба Европакъп в сряда

Дебютните 10 минути бяха истинско украшение, а двата тима се надпреварваха да поемат инициативата, но това така и не се случи до техния край. Забивка на Джъстин Нокс със сирената фиксира 24-22 за шампионите, давайки им крехка преднина.

Американският център продължи да действа добре за гостите, а тройка на Божидар Аврамов изведе "студентите" до плюс 4 точки. Отговорът на домакините не закъсня, сътворявайки серия от 11-2, дело на Девин Брукс, Павел Иванов и Дивон Уошингтън, за да обърнат до плюс 5. Шампионите обаче стегнаха редиците си, като кош зад дъгата на Антъни Рафа свали до 40-38 на почивката.

Ботевградчани стартираха третата част със серия от 10-3 чрез Брандън Фортънбери, Иванов и Брукс, след което продължиха да водят през цялото време до нейния край. Шампионите изпитваха затруднения  в нападение срещу зоновата защита на домакините, но успяха да се доближат до 5 точки след 30 минути.

"Зелените" имаха лидерството в заключителния период, макар че българските първенци им дишаха във врата постоянно. При по-малко от 5 минути до края Дейвд Хоутън заби и домакините дръпнаха с 5 пункта, преди Христо Николов, Далтън Пепър и Аврамов да обърнат резултата до плюс 1. Последваха три успешни фала на Иванов, който върна спокойствието в лагера на "зелените". Така Аврамов се нагърби да спечели срещата за гостите при оставащи 8 секунди, но изстрелът му от далеч не сполучи, а след това Иванов подпечата успеха на ботевградчани от наказателната линия.

Павел Иванов избухна за победителите с 25 точки, от които 4 тройки. Огромен принос за триумфа пък имаше и Девин Брукс, който направи поредният си комплексен мач-16, 12 борби и 7 асистенции. Дивон Уошингтон наниза 9 точки.

Христо Николов реализира 13 пункта и овладя 6 борби за шампионите, а Кийт Клентън (9 борби) и Джъстин Нокс го допълниха с по 12